Warning: Use of undefined constant WPLANG - assumed 'WPLANG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.muslimskaunie.cz/www/wp-content/plugins/LayerSlider/classes/class.km.autoupdate.v3.php on line 73
Téma: Teritoriální rozdíly v islámu | Muslimská unie

Teritoriální rozdíly v islámu

Posted In: Otázky týkající se žen
    • Misha on: 02/11/2015 v 16:45 #452

Dobrý den, díky za tenhle web! Problematika islámu je mi vzdálená a nevyznám se v ní a hodnotím ji spíš pocitově. Zajímalo by mě, co si mysíte o radikálních větvích islámu a zda je vůbec považujete za muslimy. A ještě bych se ráda zeptala, proč podle Vás vznikají tyto radikální větvě. Já osobně věřím, že hodně záleží na výkladu koránu, který se může diametrálně lišit u každého věřícího muslima (například súfijský islám je velmi mírumilovná větev islámu). Dále bych se chtěla zeptat, zda existují nějaké teritoriální rozdíly v islámu a zejména zda se liší postavení žen v jednotlivých islámských státech. Předem děkuji za odpověď!

Petr Moravec on: 02/11/2015 v 19:53 #453

Dobrý den

Co se týče radikálních muslimů, záleží na tom, co tím konkrétně myslíte. Obecně není tak jednoduché někoho prohlásit za nemuslima. Myslím, že mezi hlavní příčiny vzniku těchto radikálních větví patří: nedostatek vzdělaní (i anebo hlavně v islámu), špatné životní podmínky, frustrace, pocit nespravedlnosti, když někomu například vláda zavře (popraví )bratra, otce, atd. jen pro nějaké politické důvody, z toho plyne touha po pomstě… Dá se říci, že to jsou spíše psychologické příčiny a dalo by se o tom hovořit velmi dlouho. A také je otázka do jaké míry jsou ty skupiny myšleny vážně nebo jsou vytvořeny uměle nějakou vládou jako provokátoři… Proto je opravdu velmi těžké mluvit o těchto věcech obecně.

Co se týče výkladu Koránu tak ten nelze tak volně vykládat, jsou na to určitá pravidla (je vykládán pomocí výroků a činnů proroka Mohameda- mír s ním, tzv. Hadíthů, všeobecnými pravidly, výkladem společníků Proroka Mohameda(s) atd.), dá se říci, že Korán mohou vykládat jen učenci, kteří znají tyto pravidla. A jakýkoliv jiný výklad není pro muslimy závazný. Co se týče islámských států, tak v dnešní době nelze o nějakém státu říci, že je islámský. A samozřejmě postavení ženy se liší stát od státu a záleží to spíše na místních tradicích a zvycích nez na islámu jako takovém.

Ovšem tady je nutno poznamenat, že islám přijímá vlastně všechny kultury a zvyky pokud nejsou v rozporu s islámskými pravidly. Například v Indonésii jsou některé ženy zahaleny tak, že mají mikinu s kapucou na hlavě- což naprosto není v rozporu s islámem a je to zcela v pořádku. Na druhou stranu některé zvyky třeba vraždy ze cti s islámem nemají nic společného a jsou s ním v rozporu. Doufám, že se mi podařilo odpovědět na Vaši otázku. Pokud budete mít k tomuto jakékoliv připomínky neváhejte se na nás obrátit. Děkuji za dotaz. “ odpovídá Daniela

Misha on: 03/11/2015 v 09:03 #454

Díky za odpověď!

Ještě mám jednu doplňující otázku. V prvním odstavci jste popsala fakory, které asi obecně z pohledu sociologie přispívají ke vzniku radikálních skupin ve společnosti obecně. S tím souhlasím. Z mého pohledu většina těchto skupin ve stětě jsou ale spíše poháněny majetkovými zájmy než náboženskou motivací. Takže moje otázka je, jestli existuje nějaká tendence k extremismu ve společnostech, jejích většinovým náboženstvím je islám.

Děkuji předem za odpověď!
          Míša

Petr Moravec on: 04/11/2015 v 12:59 #455

Dobrý den

První věc: Já si nemyslím, že člověk který ma takovouto frustraci je poháněn majetkem- spíš naopak se zaměří proti majetku( který nemůže získat -znouzectnost ). Spíše hledá něco co by mu dodalo smysl života.

Druhá věc: společnosti ve kterých převažuje islám v dnešní době jsou ve většině případů bývalé kolonie západních států, takže dá se říci, že většina obyvatelstva je už tak nějak po generace proti západu zaměřena. A dá se říci, že tzv. Boj proti kolonizatorům byl vždy spojený s vírou- zcela logicky.

Protože islám zasahuje do všech částí života a samozřejmě byl zcela v rozporu s kolonizací, takže byl potlačován, samozřejmě kolonizátoři zavedli spoustu věcí v rozporu s islámem a místními zvyky. Například bary, kabarety atd. A dá se říci, že od té doby je u těchto národů spojený boj proti západu s islámem.

A samozřejmě pokud mají pocit, že současná vláda je například se západem nebo je proti islámu postaví se proti ní atd. No a pak stačí už jen pocit beznadějně, nemohoucnosti, že to nelze změnit mírovou cestou, a jak jsem psala v předchozí odpovědi, uchýlí se k násilí.

Děkujeme za Váš zájem a přeji příjemné dny Daniela

Misha on: 05/11/2015 v 08:36 #458

Díky za odpověď, to určitě mnohé vysvětluje. Pomsta je určitě silná motivace, a to nejen pro muslimy, ale i vyznavače jiných náboženatví. Ale přiznávám, že „muslimové“ jsou alespoň v mých očích víc nebezpeční než ostatní „věřící“. Možná to tak vidím proto, že se v současnosti jedná o nebezpečí, které by se mě mohlo přímo týkat.

Z mého pohledu součinitelem všech náboženství jsou hodnoty jako láska, úcta k člověku,.. A proto já osobně nepovažuju člověka, který se vědomě uchýlí k násilí za „muslima“ ani vyznavače jiné víry. Je to prostě chudáček postrádající sociální schopnosti řešit problémy.

Krásný den,
              Míša

Petr Moravec on: 06/11/2015 v 11:04 #459

Dobrý den
                Máte pravdu, že ochrana života, milosrdenství, lidskost, jsou podstata každé víry, (samozřejmě po víře v Boha). Jen se někdy liší ten způsob. Například vrah – zda ho nechat být ( nastavit druhou tvář ), nebo chránit společnost a třeba ho i popravit….

Co se týče nebezpečí, já myslím, že to záleží na tom, jak se k tomu postavíme my- jako Evropani. Já mám mnohem větší strach z odpůrců islámu, kteří jsou schopní někam dát bombu a svést to na islám ( tohle se právě děje v některých arabských státech ).

A to vše jen aby vyvolali nenávist, která jak známo plodí jen větší nenávist. Takže myslím, že to záleží jen na nás. Pokud se budeme chovat tolerantě, milosrdně s láskou a přátelstvím, budou se tak chovat i oni k nám. A na druhou stranu, pokud někdo někde udělá nějaký útok, bude nutné ho opravdu spravedlivě vyšetřit (ne kolektivní vina) a útočníka opravdu tvrdě potrestat, podle zákona- jinými slovy chovat se spravedlivě a měřit všem stejnou měrou, protože právě nespravedlnost vyvolává nenávist (na obou stranách).

Víte, já mám zkušenost, kdy jsem překládala mezi Arabem – Čechem , ze začátku byla mezi nima nenávist, vlastně každý se bál toho druhého a nevěřil mu. Čech ( lékař ) myslel, že jsou nevzdělaní hlupáci (chtěli místo kojení umělé mléko ), zatímco oni to chtěli jen proto, že ta žena nechtěla na veřejnosti ukazovat prsa – tedy v té nemocnici, ale neřekli to (v duchu si říkali, nemuslimové nepochopí nás).

No a když jsem to lékaři vysvětlila pochopil, dal paní klíče od místnosti kde může sama v klidu nakojit, a všechno se vysvětlilo, pochopili se, nenávist zmizela a naopak vzniklo přátelství. Tím chci říct, že někdy nepochopení jiné kultury vyvolává strach a ten vyvolává nedorozumění, která pak vedou k nenávisti, nepochopení atd.

A proto myslím je třeba dívat se na to tak, že není žádné my a oni, ale všichni jsme lidi stejní, všichni chceme žít v klidu a míru, nikdo si nepřeje žít ve válce a nenávisti.

Jinak se omlouvám za případné opoždění v odpovědi na Vaše dotazy, čeká mě teď totiž obhajoba Mgr. práce….
                S přáním hezkého dne

Zdraví Daniela

Anonymní uživatel on: 18/04/2016 v 22:20 #609
                  This reply has been marked as private.
                    Anonymní uživatel on: 05/05/2016 v 21:33 #615
                      Anonymní uživatel on: 09/05/2016 v 20:23 #624
                        Anonymní uživatel on: 12/05/2016 v 01:35 #625
                          Anonymní uživatel on: 21/06/2016 v 17:34 #633
                            Anonymní uživatel on: 26/09/2016 v 19:01 #751
                              Anonymní uživatel on: 27/09/2016 v 00:41 #752
                                Anonymní uživatel on: 27/09/2016 v 06:11 #753
                                  Anonymní uživatel on: 27/09/2016 v 11:37 #754
                                Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 31)
                                • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.