Soud osvobodil pár, který byl zneužit policií k bombovému útoku na Den Kanady

2200

Nejvyšší správní soud vydal významné rozhodnutí o odvolání rozsudku viny pro Johna Nuttalla a Amandu Korodyovou. Soud nazval toto spiknutí: “policií vykonstruovaným zločinem”.

Kanadský pár byl shledán vinným z položení podomácku vyrobených bomb v okolí budovy vlády. Pár bude propuštěn poté, co soud v Britské Kolumbii rozhodl, že byli obelstěni Královskou kanadskou jízdní policií (RCMP), aby provedli „policií vykonstruovaný zločin“.

John Nuttall, 41 a Amanda Korodyová, 33, byli minulý rok obviněni z terorismu poté, co rozmístili  bomby vyrobené z tlakového hrnce na schodech provinciálního parlamentu Britské Kolumbie. Stalo se tak v roce 2013 před začátkem oslav Dne Kanady na který dorazilo tisíce lidí.

Verdikt byl vynesen v pátek poté, co soudkyně Nejvyššího soudu v Britské Kolumbii, Catherine Bruceová prohlásila, že RCMP zmanipulovalo dva konvertity k islámu k zosnování spiknutí.

„Toto je jasný případ policií vykonstruovaného zločinu,“ napsala Bruceová ve svém rozhodnutí. „Svět má dost teroristů. Nepotřebujeme, aby jich policie vytvářela více.“

Soud poukázal na mentální úroveň páru, aby podpořil tvrzení, že byl zločin vyvolaný policií.

„Obžalovaní se prokázali jako ne velmi inteligentní, důvěřiví a celkem naivní, jako děti,“ řekla Bruceová o Nuttalovi a Korodyové, kteří byli závislí na sociálních dávkách, jelikož měli emocionální problémy a problémy se závislostí.

Pár nepředstavoval bezprostřední hrozbu, dodala Bruceová. „Říct, že byli jednodušší, je ještě velkorysé.“ Oba čelili maximálnímu trestu – doživotí ve vězení.

Soud se přiklonil k argumentu obhajoby, že byl pár obelstěn během pětiměsíčního tajného policejního vyšetřování, na kterém se podílelo 240 příslušníků policie.

„Bez policie by bylo pro obžalované nemožné zosnovat plán s bombami z tlakového hrnce. Policie rozhodla, že musí rychle zkonstruovat plán pro Nuttalla a Korodyovou a přesvědčit je, že to byl jejich vlastní plán,“ dodala Bruceová. „Obvinění byli pěšáci, ale ne tajný policista, který byl vedoucím skupiny.“

Soud poznamenal, že pár sice zastává extrémní názory, které vedou k násilí, policie však překročila hranice svých pravomocí v interakci s párem.

„Policie se zapojila do mnohostranné a systematické manipulace obžalovaných, aby je přiměla ke spáchání teroristického činu,“ řekla Bruceová.

Soud vyslechl, že tajní agenti nabídli páru dárky ve formě mobilních telefonů, potravin, atd., aby odvedli jejich pozornost od větších výmyslů jako unesení námořní ponorky a montáže střel s krátkým doletem.

Toto významné usnesení je poprvé, kdy bylo potrestáno navádění k zločinu v případě terorismu. Přineslo to otázky, co se týká hranice policejních akcí v době, kdy policejní orgány ve světě zápasí s hrozbou terorismu.

„Policie byla příliš zanícena a konala na základě domněnky, že neexistují hranice toho, co je přijatelné při vyšetřování terorismu,“ řekl soud. „Dostali varování ve svých řadách, která byla ignorována.“

Na začátku tohoto roku právník Peter Eccles obhajoval policejní operaci a poukázal také na zásadní otázku veřejné bezpečnosti.

„Bylo to inovativní a efektivní tajné vyšetřování, v kterém RCMP dalo dvěma podezřelým příležitost vykonat svůj džihád, aby se stali teroristy, kterými chtěli být. RCMP však ve stejném momentu ujišťovalo veřejnost, že plán kanadského páru nevyšel,“ řekl Eccles soudu.

RCMP odpovědělo na verdikt v pátek s tím, že respektuje soudní rozhodnutí. „Odhalení, narušení a odstranění výhružek spojených s národní bezpečností v Kanadě je prioritou pro RCMP a její partnerské agentury. RCMP a jeho partneři zůstávají oddaní bezpečnosti a ochraně veřejnosti,“ řekla organizace ve svém prohlášení.

Post source : https://www.theguardian.com/world/2016/jul/29/canadian-couple-freed-police-entrapment-canada-day-bomb-plot

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *